Kadra

Dobra kadra to fundament naszego sukcesu w pomaganiu pacjentom w drodze do zdrowia.

Składają się na nią wybitni specjaliści w dziedzinie medycyny, psychologii i terapii uzależnień, którzy łączą w sobie głęboką wiedzę fachową z empatią i zaangażowaniem w proces leczenia.

Wsparcie naszej kadry zapewniają

Specjalizacja

  • terapeuta w Szpitalu Weteranów w Cleveland, Ohio w USA.

Dr hab. Jarosław Ryszard Romaniuk

O mnie

Pracowałem jako biofizyk i neurobiolog w Polskiej Akademii Nauk, skąd w 1988 roku wyjechałem do Case Western Reserve University (CWRU) w Cleveland, Ohio. Tam ukończyłem studia pracy socjalnej i zdobyłem licencję niezależnego terapeuty uzależnień (LISW-S, LICDC). Jestem wykładowcą pracy socjalnej w Mandel School of Applied Social Sciences, Case Western Reserve University w Cleveland, Ohio, USA. Obecnie interesuję się i badam biologiczne uwarunkowania uzależnień i zaburzeń psychicznych oraz praktykuję terapię zorientowaną na traumę. Pracowałem we Free Clinic, Cleveland Clinic oraz w Szpitalu Weteranów Wojskowych (VA).

Specjalizacja

  • Magister socjologii
  • Psychoterapeutka psychodynamiczna certyfikowana przez European Association for Psychotherapy
  • Trenerka biznesu
  • Dyrektor merytoryczny Kliniki i Platformy Online „Odwróceni”

Joanna Kotańska

O mnie

Jestem psychoterapeutką, socjolożką i trenerką biznesu. Psychoterapia to dla mnie nie tylko praca – to moja pasja, powołanie i rodzinne dziedzictwo. Tego, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, empatię, drugą szansę i pomoc w powrocie do zdrowia, rodziny i społeczeństwa uczył mnie od najmłodszych lat mój Tata, Marek Kotański. To z nim jako dziecko, nastolatka, a później jako młoda dorosła przebywałam w ośrodkach MONARu, obserwując jego pracę i pracę innych terapeutów. Bardzo szybko zobaczyłam nie tylko jak wygląda piekło uzależnienia, ale też jak wygląda cud zdrowienia. W 1996 roku ukończyłam studia w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i zdobyłam tytuł magistra socjologii – kształciłam się w specjalizacjach „Negocjacje, mediacje, rozwiązywanie konfliktów” oraz „Pomoc terapeutyczna i socjalna”. Pracę zawodową rozpoczęłam w 1999 roku w Poradni MONAR w Warszawie. Później ukończyłam szkolenie trenerów biznesu TROP, oraz czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Laboratorium Psychoedukacji, a także pierwszy i drugi stopień Terapii Opartej Na Mentalizacji certyfikowany przez Anna Freud Center w Londynie. Posiadam certyfikat szkolenia terapii par opartej na emocjach (EFT), ukończyłam też warsztat pracy z traumą Introduction to Somatic Experiencing (metoda stworzona przez Peter’a Levine’a). Należę do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz do Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.

 

Dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu wiem doskonale, jak ogromny wpływ na wszystkie aspekty życia, w tym też na problem uzależnień, ma trauma (PTSD), lub trauma złożona (Complex – PTSD). Dlatego niezwykle cenię to, że jednym z filarów pracy w Klinice „Odwróceni” jest program Lisy Najavits „Seeking Safety”. Mocno wierzę w to, że sięgając do przyczyn uzależnień jesteśmy w stanie skutecznie z nimi walczyć. To podejście do leczenia uzależnień, dopełnione pracą terapeutyczną stacjonarną lub na tworzonej przez Klinikę „Odwróceni” platformie online, dzięki której każdy pacjent będzie miał możliwość kontynuacji terapii (obejmiemy też opieką rodziny, bliskich i  współuzależnionych), a także szczery zapał założycieli i chęć poszerzenia oferty dla cierpiących z powodu nałogów, przekonały mnie, aby z wielkim entuzjazmem i wielkimi nadziejami dołączyć do tego projektu.

Specjalizacja

  • psycholog,
  • socjolog,
  • certyfikowana psychoterapeutka,
  • superwizorka-dydaktyczka terapii poznawczo-behawioralnej,
  • specjalistka dialektycznej terapii behawioralnej (DBT)
  •  terapeutka EMDR

mgr Magdalena Skuza

O mnie

 

W 2018 roku ukończyłam szkolenie DBT Comprehensive prowadzone przez Behavioral Tech w Seattle, USA. Od 2020 roku należę do międzynarodowego zespołu szkoleniowego Center for DBT and Families w USA, kierowanego przez prof. Alana Fruzzettiego. Współprowadzę Centrum Zdrowia Psychicznego HarmonJa w Gdańsku i Gdyni, gdzie zajmuję się terapią indywidualną, prowadzę treningi umiejętności DBT oraz treningi Family Connections dla rodzin. Pracowałam w Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz na Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym WSP w Gdańsku. Prowadzę szkolenia i warsztaty z zakresu psychoterapii dla profesjonalistów zdrowia psychicznego, superwizuję terapeutów i zespoły kliniczne w całej Polsce. Pełnię funkcję Przewodniczącej Zarządu oraz jestem członkinią założycielką Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT), a także członkinią PTTPB. Angażuję się w projekty międzynarodowe: pełnię funkcję Sekretarki Europejskiego Stowarzyszenia Terapii DBT (EADBT), należę do inicjatywy GAP (Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Zapobiegania oraz Wczesnej Interwencji dla Osób Cierpiących na Zaburzenie Osobowości z Pogranicza) oraz współpracuję z National Education Alliance for BPD – jestem jednym z koordynatorów programu Family Connections® wspierającego rodziny pacjentów w Polsce. Specjalizuję się w terapii DBT i terapii osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza (BPD), dysregulacją emocjonalną, tendencjami samobójczymi oraz spektrum zaburzeń związanych z traumą u pacjentów w różnym wieku.

Kadra stacjonarna

Specjalizacja

  • magister pedagogiki specjalnej
  • certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia
  • psychoterapeuta par i małżeństw
  • psychoterapeuta w zakresie Interwencji Kryzysowej

Agnieszka Uściłowicz

O mnie

Z wykształcenia jestem magistrem pedagogiki specjalnej, certyfikownym Specjalistą Psychoterapii Uzaleznień i Współuzależnienia (nr certyfikatu 1694), psychoterapeutą par i małżeństw oraz psychoterapeutą w zakresie Interwencji Kryzysowej (traumy i przemocy w rodzinie).

Swoje piętnastoletnie doświadczenie w terapii z osobami uzależnionymi od alkoholu, hazardu, seksu, leków, narkotyków i dopalczy rozpoczęłam na oddziale tereapeutycznym dla osób uzaleznionych w Radziejowie, i w schronisku dla osób bezdomnych. Tam zetknęłam sie z ogromem zagubienia, alienacji społecznej i osobistych traum. Zauważyłam wówczas, jak ważną kwestią jest wieloaspektowa pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej. Towarzyszyłam im w drodze uzdrawiania nie tylko płaszczyzn dotkniętych nałogiem lecz również starałam się dotrzeć do pęknięć psychicznych i emocjonalnych związanych z traumami z dzieciństwa, lat młodzieńczych i życia dorosłego.

Bardzo często pisałam i brałam udział w projektach unijnych, dedykowanych z myślą o osobach doświadczonych różnorodnym uzależnieniem. Przez dwa lata pracowałam w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie udzielałam wsparcia nie tylko osobom uzależnionym ale również rodzinom, tkwiącym w zapętleniu współuzaleznienia i Dorosłym Dzieciom Alkoholików. Obecnie pracuję w Poradni Lczenia Uzależnień w Ełku. Od września zakres swojej pracy planuję rozszerzyć poprzez udzielanie pomocy psychoterapeutycznej dla par i małżeństw. Rodzina to miejsce gdzie rodzi się tak naprawdę wszystko co tworzy tożsamość człowieka, dlatego bardzo mi zależy by móc zapobiegać przyszłym ewnetualnym tragediom życiowym.

Moją pasją jest wszystko co dotyczy człowieka, dlatego staram się cały czas rozwijać własne umiejętności. Uczestniczę w szkoleniach, kusach, dyskusjach, superwizjach kształtujących tożsamość terapeutyczną.

Program terapeutyczny Ośrodka Odwróceni jest idealną odpowiedzią na bolączki zagubionego człowieka. Uważam, że uzdrawiając obszary dotknięte tramą uzdrawiamy automatycznie obszary zranione uzależnieniem.

Specjalizacja

  • magister pedagogiki resocjalizacyjnej
  •  certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień
  • psychoterapeuta poznawczo-behawioralnym w procesie certyfikacji

Justyna Wojsiat

O mnie

Jestem magistrem pedagogiki resocjalizacyjnej, certyfikowanym Specjalistą Psychoterapii Uzależnień (nr.certyfikatu SP/1410/2017) oraz psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym w procesie certyfikacji. Już w trakcie studiów odbywałam praktyki w Ośrodku Monar w Gaudynkach, gdzie towarzyszyłam osobom uzależnionym w ich procesie zdrowienia. Szybko zrozumiałam, że praca z tą chorobą jest moją wielką pasja. Pracując w placówce  prowadziłam terapię grupową i indywidualną, ucząc się, stale superwizując, odbywając liczne staże i realizując projekty. Po kilku latach pracy zrozumiałam, że uzależnienie jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Chciałam pomagać ludziom bardziej efektywnie, pracując głębiej, rozumiejąc nie tylko objaw, ale też przyczynę. Zdecydowałam się pogłębiać wiedzę w nurcie poznawczo-behawioralnym. Od trzech lat jestem kierownikiem Ełckiego Cenrtum Psychoterapii i Psychiatrii. Pracuję zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. W moim szczególnym obszarze zainteresowań są wczesne doświadczenia z dzieciństwa i ich wpływ na obecne funkcjonowanie człowieka. Program terapeutyczny ośrodka ODWRÓCENI jest bliski mojemu sercu. 

Specjalizacja

  • psychiatra specjalista

Beata Pasemko

O mnie

Z wykształcenia jestem lekarzem specjalistą w dziedzinie psychiatrii. Studia ukończyłam na Wydziale Lekarskim na Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny). Po stażu podyplomowym podjęłam pracę w Szpitalu Psychiatrycznym w Węgorzewie, gdzie przeszłam wszystkie szczeble kariery zawodowej, w której pełniłam funkcję Kierownika Oddziału Detoksykacyjnego, a w późniejszych latach jako Ordynator kierowałam Oddziałem ogólnopsychiatrycznym. W latach 2014 – 2017 zajmowałam stanowisko Dyrektora d/s Lecznictwa SPSPZOZ w Węgorzewie.
W okresie 1994- 2021 zajmowałam się również opiniowaniem sądowo-psychiatrycznym.
Współpracowałam także z innymi placówkami ochrony zdrowia, np. MCZ Szpital Powiatowy w Węgorzewie jako konsultant w dziedzinie psychiatrii i starszy asystent w Oddziale Detoksykacyjnym. Prowadziłam zajęcia psychoedukacyjne z osobami chorymi psychicznie w PDS w Węgorzewie.
W 2018 r. podjęłam współpracę ze Stowarzyszeniem MONAR Ośrodkiem Terapii, Leczenia i Rehabilitacji Uzależnień w Gaudynkach.
Od wielu lat pracuję również w lecznictwie ambulatoryjnym (PZP, ISPL). Ukończyłam także studia podyplomowe na Wydziale Nauk Ekonomiczno-Społecznych Olsztyńskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w zakresie Menedżer Ochrony Zdrowia. Ustawicznie podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w kursach i szkoleniach naukowych.
W pracy zawodowej kieruję się przede wszystkim życzliwością i empatią, staram się być otwarta i sumienna.

Specjalizacja

  • psychoterapeuta

Iwona Barańska

O mnie

Jestem psychoterapeutką w trakcie procesu  przygotowującego do uzyskania certyfikatu terapeuty poznawczo- behawioralnego. Z wykształcenia jestem też  psychologiem o specjalności psychoterapia i terapia seksualna, absolwentką Akademii Ekonomiczno – Humanistycznej w Warszawie. Wcześniej skończyłam studia magisterskie na kierunku nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam również studia podyplomowe na kierunku szkolenia i rozwój w Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Rozwijałam warsztat trenerski i umiejętność prowadzenia szkoleń dla  osób indywidualnych i dla grup  we wrocławskiej firmie Moderator (szkolenie podstawowe, zaawansowane i mistrzowskie).  Ukończyłam również cykl szkoleń w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – pierwszy i drugi stopień szkolenia, szkolenia specjalistyczne, szkolenie z interwencji kryzysowej. 

Moje pierwsze doświadczenia zawodowe były związane z pracą dla międzynarodowych korporacji, następnie jako trener prowadziłam szkolenia z zakresu umiejętności społecznych, wprowadzania zmian, radzenia sobie ze stresem i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.  Kiedy zainteresowałam się psychologią skończyłam staż w Fundacji Synapsis w Warszawie
a następnie współpracowałam z Ośrodkiem dla Dzieci i Osób Dorosłych  z Autyzmem oraz ich Rodzin w Wilczej Górze. Pracowałam również jako psycholog w szkole podstawowej oraz w liceum. Obecnie pracuję w Ełckim Centrum Psychoterapii i Psychiatrii a także  prowadzę prywatną praktykę psychoterapeutyczną. Cały czas doskonalę swoje kompetencje poprzez udział w dodatkowych szkoleniach specjalistycznych. Należę do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej, przestrzegam jego zasad etycznych, a swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji u certyfikowanych superwizorów.

Moje doświadczenia zawodowe i osobiste ukształtowały mnie jako osobę otwartą na zmiany, wierną swoim wartościom. Nauczyłam się też odwagi w przyznawaniu się do podejmowania złych decyzji i determinacji do zmiany niekorzystnej sytuacji.  W pracy psychoterapeutycznej bardzo ważny jest dla mnie szacunek dla drugiej osoby oraz dostrzeganie zasobów w każdym człowieku.